کانون تئاتر دانشگاه علوم پزشکی زنجان
 
قالب وبلاگ
نظر سنجی
فعالیت های کانون تئاتر در سال 1392 را چگونه ارزیابی می کنید؟


هر پییس دارای آكسیون و انتریگ است .

آكسیون عبارت است از تم اصلی و یا عصاره مطلب اصلی است كه نویسنده می خواهد آن را بپروراند و از آن نتیجه بگیرد . مثلا در پییس ولپن اثر (( بن جونسن )) آكسیون عبارت است از ذم و محكوم ساختن اشخاصی كه معبود و مسجودشان سكه

پول است برای رسیدن به آن فضیلت و تقوی را زیر پا نهاده واز توسل به هیچ وسیله رسوا و پرفضیحت روبرگردان نیستند ، حتی اگر بنا باشد در این راه شرف وآبروی خود و همسر خود را فدا سازد .

 

انتریگ عبارت است از سلسله پیشامدهای مختلف كه در جریان آنها اكسیون با موضوع اصلی گسترش و پرورش می یابد تا در آخر به نتیجه برسد . مثلا انتریگ همان پییس ولپن چنین است كه :

در روزگار قدیم ، سوداگری ثروتمند سرشناس از اهالی مشرق زمین در شهر ونیز سكنی گزیده است و با فریب دادن آزمندان دارائی بادآورده آنها را از چنگشان بیرون می كشد تصاحب می كند، دامی كه ولپن در راه این توانگران طماع گسترده این است كه به وسیله مردی مسكا نام ، اهل ونیز ، كه همدم و همدست اوست ، در شهر شایع ساخته است كه ولپن دم مرگ است و چون وارثی ندارد می خواهد دارائی بی حد و حصر خود را به بهترین دوستش ببخشد. این خبر چون بوی مردار لاشخورها را به جنب وجوش می اندازد . یكی تحفه های نفیس و گرانبها می آورد ، دیگری یگانه پسر خود را از ارث محروم می سازد و دارائی خویش را به ولپن هدیه می كند .

سومی كلمبا همسر زیبا و پاكدامن خود را برخلاف اراده و میل زن ، برای پرستاری بیمار دم مرگ می آورد . ولپن از این كار دو منظور دارد :

هم ثروت آنها را تصاحب می كند و هم از مسخره كردن و آزار دادن آنها لذت می برد . پس از آنكه پیشامدهای دیگری روی می دهد سرانجام ولپن برای آنكه ضربه آخر را به آزمندان فریب خورده بزند ، نام مسكا را در وصیت نامه می نویسد خبر مرگ خود را در شهر منتشر می سازد و مطمئن است كه مسكا با این وصیت نامه نمی تواند مال و مكنت او را تصاحب كند . ولی فریب دهنده بالاخره فریب كار خود را می خورد زیرا بر قاضی شهرآشكار می شود كه ولپن همه و حتی خود را گول زده است . بدین جهت او را محكوم به مرگ می كند . از این طریق مسكا صاحب دارائی ولپن می گردد و تمام آن را به مردم مستمند می بخشد .


طبقه بندی: نویسندگی، 
برچسب ها: آكسیون، انتریگ،  
[ چهارشنبه 2 تیر 1389 ] [ 10:48 ب.ظ ] [ احمد فرخی ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


لوگوی اختصاصی کانون تئاتر

توی صحنه غریب زندگی هممون در نقش یک بازیگریم

باهمیم تو بازیای روزگار از درون هم ولی بی خبریم

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب


English / Arabic / French / Turkish / Persian  تماس با ما Online Userدر این وبلاگ
در كل اینترنت
ایجاد خبرنامه ایمیلی

  • کد موزیک
  • قالب وبلاگ
  • ضایعات
  • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات