تبلیغات
کانون تئاتر دانشگاه علوم پزشکی زنجان

کانون تئاتر دانشگاه علوم پزشکی زنجان
 
قالب وبلاگ
نظر سنجی
فعالیت های کانون تئاتر در سال 1392 را چگونه ارزیابی می کنید؟


شما با جا به جایی تخیل، به نوعی دیگر فکر، احساس و حرکت می کنید، و خویشتن را به قالبی دیگر فرو می برید و بر آن منطبق می سازید. زمین از شکل چوب، به آب، و یا به سنگ تغییر می یابد، و شما پا به سطوح دیگر می گذارید. هوا از حالت عادی به گرم و سرد، دود آلود و صاف، دگرگون می شود، و شما هوایی دیگر تنفس می کنید. با تلفیق ذهن و بدن، شخصیت جدیدی را به وجود می آورید و تماشاگر را به درون واقعیت نمایش می کشانید. هر موجودی و هر انگیزه ای می تواند به درون نمایش راه یابد و شما بدون استثنا برای درک آن پا بیرون می گذارید. دور یا نزدیک خود را به مخاطره می افکنید. همانند همسایه ی خود، به درون خانه ی دیوار به دیوار می افتید. همچون موش صحرایی در جنگل، ماری را تعقیب می کنید و می کشید. مثل عضو یک خانواده ی اشرافی، از جامعه ای معین، و در بعد تاریخی معین، به رقص می پردازید. 

یک پرنده، شما را برآن می دارد تا حرکات دست و گردن خود را وسیع تر سازید و به طور دزدانه و مخفیانه قدم بردارید. موجودی از خانواده ی گربه شما را وادار می کند تا نفس های صدادار بکشید و با گام های بسیار بلند راه بروید. موجودات دیگر نیز شما را به فعالیت هایی، بدون رابطه با گذشته، آینده، و یا دلیل، وا می دارند.

هر عضوی، که به دیگر اعضا نیز مربوط می شود، دارای هستی است. خط پشت گردن یک رب النوع را از بین ببرید، زیبایی او را منهدم می سازید. پای غیر عادی مرد گدا را تغییر دهید، ستون فقرات او را دگرگون می کنید.

شما با زدن شاخه های کناری، ساقه را از میان تقویت می کنید و رشد بهتری می دهید، و از راه انتخاب و صرفه جویی، تمرکز و توجه به ریزترین جزئیات، مفاهیم موجود در دنیای بی کلام مجسمه، موسیقی، و حرکت رل منتقل و بیان می کنید.

از طریق تجربه ی حرکت، قادر خواهید بود بر آن مسلط شوید و پا به سکون پر معنی بگذارید. تماشاگر به قدرت شما پی خواهد برد و باور می کند که شما، در حالی که بی حرکت روی زمین ایستاده اید، قادر به پرواز خواهید بود.

نمایشنامه به شما اطلاعاتی از خصوصیات جسمانی  و نوع رفتار جوامع معینی از ادوار خاص را در اختیار می گذارد. مجسمه ی انسان در نتیجه ی دگرگونی های اجتماعی و تفاوت های عقیدتی تغییر می یابد.

پروفسور ای. اچ. گام بریچ اطهار می دارد: «هنگامی که موسیو ژوردن (از نمایشنامه ی آقای بورژوا اثر مولیر) می خواهد به آقای بورژا تبدیل شود، اقدام به فراخوانی اساتید موسیقی، رقص، شمشیر بازی، و فلسفه می کند: ممکن است ما همراه مولیر بخندیم و یا به تفاخر جناب «ژوردن» نوعی احساس پریشانی کنیم، ولی حقیقت پنان رخ می نماید که برای نیل به طبقات بالای جامعه په بهای سنگینی را باید پرداخت.»

برای نشان دادن آسمان و زمین در نمایشی از یونان کهن، بدن شما نیاز به گسترش دارد. هنگامی که در نمایشی از قرون وسطی از زمین به بی نهایت آسمان ها می روید، می بایست بدنتان را جمع کنید، و وقتی انسان و زمین را در عهد رنسانس شکوفا می سازید، باید همه ی نیروهای موجود در خود را، در تمامی ابعاد وسعت بخشید. اگر تصمیم گرفتید که در نمایش، پرواز به سبک باروک را نشان دهید، باید سنگینی بدن خود را بر شصت پای خود متمرکز ساخته، بدنتان را همچون بالرین ها به طرف خارج بکشید. از اواسط قرن نوزده ام تا قرن بیستم، شما می بایست در لباسهایی که از زیر بسیار تنگ سینه و کمر شما را در بر گرفته است راه بروید.

مدارک نوشته شده و دیداری، و بالاتر از همه، موسیقی، به شما امکان می دهد تا به شیوه های مختلف اعصار، به اندام خود شکل بدهید و راه بروید. وقتی که موسیقی را به کار می گیرید، باید آهنگ، آغاز، پایان، و پیچیدگی های مجموعه ی آن را به خوبی گوش کنید، درک و احساس کنید، و با بدن به تجربه درآورید، تا بتوانید حرکات ساده ی خود را در قالب آن بریزید.

حرکات بدنی اگر با موسیقی همراه شود اهمیت خود را از دست می دهد، و از این روست که شما باید بدون داشتن وسیله ی موسیقی اقدام به تمرین کنید تا بتوانید تمامی آگاهی خود را در کنار داشته باشید.

لباس، گریم، و ماسک، هنوز مفاهیم بسیاری را انتقال می دهند.

نمایش ایجاب می کند که خود را نشان دهید، پس ماسک را بر می دارید – و یا هیئت خود را عوض کنید، پس ماسک را بر چهره می گذارید. تعمق در نمایش، موجب الهام ها، برانگیختگی ها، و راهنمایی ها می شود.

ادامه دارد....
طبقه بندی: بازیگری، 
برچسب ها: بازیگر و بدنش، انتقال فکر، تئاتر،  
[ شنبه 21 اردیبهشت 1392 ] [ 06:50 ب.ظ ] [ سمانه عزیزخانی ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


لوگوی اختصاصی کانون تئاتر

توی صحنه غریب زندگی هممون در نقش یک بازیگریم

باهمیم تو بازیای روزگار از درون هم ولی بی خبریم

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب


English / Arabic / French / Turkish / Persian  تماس با ما Online Userدر این وبلاگ
در كل اینترنت
ایجاد خبرنامه ایمیلی

  • کد موزیک
  • قالب وبلاگ
  • ضایعات