تبلیغات
کانون تئاتر دانشگاه علوم پزشکی زنجان

کانون تئاتر دانشگاه علوم پزشکی زنجان
 
قالب وبلاگ
نظر سنجی
فعالیت های کانون تئاتر در سال 1392 را چگونه ارزیابی می کنید؟


یكی از مباحثی كه در رابطه با تئاتر پداگوژی قابل ذکر است، شیوه های مختلف تعلیم و تربیت بازیگر است. یعنی چگونگی تربیت بازیگر که شامل تمام تمرینانی است كه در راستای پرورش ابزار بیانی بازیگر ارئه می‌شود.

 

 کسانی همچون كنستانتین استانیسلاوسكی، استلاآدلر، مایكل چخوف، یوگنی واختانگوف و برتولت برشت از جمله پایه گذاران درس تعلیم و تربیت بازیگر هستند. برشت مباحثی را در ارتباط با آموزش و سیاست مورد بررسی قرار داد و تئاتر آموزشی را مطرح کرد. تئاتری را كه مردم در آن به مشاركت می پردازند و بیننده صرف نیستند.
تئاترپداگوژی از تئاتر به عنوان وسیله ای در جهت توسعه اجتماعی استفاده می‌کند. به عنوان مثال در آفریقا از تئاتر برای جلوگیری از ایدز استفاده شده است .در واقع پداگوژیستها تئاتر را به مفهوم روشنگری و ایجاد روشنگری خارج از مسائل سیاسی بكار می برند.
تئاتر تعلیم و تربیت در ارتباط با مدارس و دبیرستانها یكی از اولین مباحث تئاتر پداگوژی است. سنین صفر تا هجده سالگی اولین گروههای هدف هستند. به عنوان مثال تئاتر هلیوس در شهر هم (Hamm)آلمان بر روی كودكانی كه هنوز وارد مهد كودك و دبستان نشده اند كار می كند تابتوانند آنها را برای آموزش در مقاطع بالاتر آماده كنند. سالمندان نیز یكی دیگر از گروه های هدف هستند كه سنین پنجاه سال به بالا را شامل می شوند. در اینجا افراد سالمند خاطراتشان را مرور می كنندکه این در ارتباط با تئاتر بیوگرافیك است. در این تئاتر فرد به روایت خاطرات واتفاقات دوران كودكی اش می پردازد.


گروه هدف دیگر معلولین هستند كه شامل دو دسته معلولین ذهنی و معلولین جسمی است. گروه دیگر دانشجویان هستند كه در اینجا تئاتر دانشجویی مطرح می شود.

اما در ادامه این مباحث این سئوال پیش می آید كه پداگوژیستها و معلمین تئاتر پداگوژی چه وظایفی بر عهده دارند؟

ادامه دارد....

 
طبقه بندی: هنر تئاتر، 
برچسب ها: تئاتر پداگوژی، تئاتر، استانیسلاوسکی،  
[ سه شنبه 17 مرداد 1391 ] [ 03:48 ب.ظ ] [ سعید قاسمی ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


لوگوی اختصاصی کانون تئاتر

توی صحنه غریب زندگی هممون در نقش یک بازیگریم

باهمیم تو بازیای روزگار از درون هم ولی بی خبریم

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب


English / Arabic / French / Turkish / Persian  تماس با ما Online Userدر این وبلاگ
در كل اینترنت
ایجاد خبرنامه ایمیلی

  • کد موزیک
  • قالب وبلاگ
  • ضایعات