تبلیغات
کانون تئاتر دانشگاه علوم پزشکی زنجان

کانون تئاتر دانشگاه علوم پزشکی زنجان
 
قالب وبلاگ
نظر سنجی
فعالیت های کانون تئاتر در سال 1392 را چگونه ارزیابی می کنید؟


 تئاتر پداگوژی (Pedagogy Theater) یکی از مباحثی است که در طی چند سال اخیر سیاست های فرهنگی آلمان به صورت گسترده به آن پرداخته است. آنچه حائز اهمیت است این است که این مبحث به صورت یک رشته دانشگاهی در آمده است.

یکی از مراکزی که در کشور آلمان دراین رشته متخصص تربیت می‌کند، انستیتو تئاتر پداگوژی دانشگاه اوسنابروک (Osnabrueck) است که در مقطع کارشناسی در حال انجام فعالیت است. اطلاعاتی که در این نوشتار آمده است حاصل سفر نگارنده به آلمان و همچنین حضور در سمینار تئاتر پداگوژی است که توسط چند تن از اعضای گروه انستیتو تئاتر پداگوژی دانشگاه اوسنابروک در دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد.


ابتدا سعی می‌کنیم به این پرسش پاسخ دهیم که تئاتر پداگوژی چیست؟ سپس در ادامه به تشریح حوزه های کاری این نوع از تئاتر می‌پردازیم.

 تئاتر پداگوژی را می توان به صورت تئاتر تعلیم و تربیت ترجمه كرد زیرا این اصطلاح هر دو مفهوم تعلیم و تربیت را شامل می شود.ارئه تعریفی مشخص برای این نوع از تئاتر بسی دشوار است تا جایی که در کشور آلمان نیز تعریفی ثابت و مشخص ندارد.در واقع می‌توان گفت تئاتر پداگوژی مفهومی سیال دارد. بنابراین ابتدا مواردی را مطرح می‌کنیم که شامل این نوع از تئاتر نمی‌باشند. نخست اینکه هدف این نوع از تئاتر نمایش دادن هنر بازیگر ی یا به روی صحنه بردن یک نمایشنامه نیست بلکه تئاتر پداگوژی همچون واسطه ای عمل می کند تا مفهومی را با هدفی مشخص به مخاطبینی تحت عنوان گروه هدف انتقال دهد. دوم اینکه روان درمانی یا تئاتر درمانی نیز محسوب نمی‌شود.آنچه در ارتباط با تئاتر پداگوژی است هم جواری دو مفهوم تعلیم و تربیت در آن است. بدین معنا که چگونه می‌توان از طریق حرفه تئاتر، آموزش داد؟

ادامه دارد........
طبقه بندی: هنر تئاتر،  بازیگری، 
برچسب ها: پداگوژی، تئاتر،  
[ شنبه 10 تیر 1391 ] [ 11:58 ق.ظ ] [ سعید قاسمی ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


لوگوی اختصاصی کانون تئاتر

توی صحنه غریب زندگی هممون در نقش یک بازیگریم

باهمیم تو بازیای روزگار از درون هم ولی بی خبریم

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب


English / Arabic / French / Turkish / Persian  تماس با ما Online Userدر این وبلاگ
در كل اینترنت
ایجاد خبرنامه ایمیلی

  • کد موزیک
  • قالب وبلاگ
  • ضایعات